O MNĚ

Jak se vám ze dne na den může změnit život


Znáte to – žijete svůj život naplno. Život plný cestování, tvrdé práce, sportu, koníčků a přátel. Jednoho dne jdete večer spát a poprvé uslyšíte ONO pískání v uších. Nic neřešíte, ani se nepozastavíte nad tím, že by mělo být něco špatně. Ráno ale vstanete a pískání v uších tam stále je. V tu chvíli zpozorníte. Ten divný zvuk nezmizí, ani když si zacpete nos a vytlačíte vzduch do uší. Teprve pak začnete googlit a panikařit. Výsledky vyhledávání byly drsné - Tinnitus je chronické pískání a hučení v uších, způsobující psychické problémy.

Strávil jsem celé hodiny a dny vyhledáváním informací o tom, co tinnitus je a jak se léčí. Po dlouhém hledání a doptávání mi byla doporučena Dr. Veldová na Andělu, kde jsem dostal termín za 4 měsíce. Ve chvíli, kdy propadáte zoufalství, jsou 4 měsíce nepředstavitelně dlouhá doba. 

To, co potřebujete a hledáte, je okamžitá pomoc a praktická rada, jak postupovat. Nic takového ale nenajdete. 


Místo pomoci jsem si prošel peklem. Na každém kroku mě doprovázely pocity neskutečné beznaděje. Jediné, na co bylo možné se soustředit, byla touha zbavit se toho příšerného zvuku. Zvuku, který vás psychicky trýzní. Bál jsem se večera a noci, protože jsem vědět, že se nevyspím. Řešením byla hudba tak nahlas, aby to přehlušila. Při hlasité hudbě se ale nedá spát. Nakonec z toho vyplynuly 2 měsíce plné nevyspání, napětí, paniky a zmatku.  2 hodiny spánku denně musely stačit. Ten zvuk mě doháněl k šílenství každou hodinu, minutu i vteřinu dne. Nebylo možné uvolnit hlavu a nemyslet na to. 

V tomto stavu proklínáte svět, proč zrovna vás tímto způsobem život tak trestá. Závidíte všem lidem na ulici a říkáte si o každém z nich, jak je šťastný, protože mu nepíská v uších. 


Moje cesta k uzdravení

Úplně prvním krokem k uzdravení je vlastní vnímání tinnitu a jeho přijetí. Negativní vztah k tomu nepříjemnému zvuku jeho vnímání jen posiluje. Dennodenně je třeba si připomínat, že klid a trpělivost je ten klíč. 

A jaký je můj stav po ročním putování po doktorech i nedoktorech? 

Klinicky změřeno:

 • tinnitus je o 12dB tižší, dnes již na úrovni samotné slyšitelnosti
 • frekvence se snížila z 8kHz na 3-4kHz,  to je příjemný stav
 • benchmark dopadu Tinnitu na život klesl ze 74 na 2, kde škála je 100 

Subjektivně: 

 • tinnitus v průběhu dne  vůbec nevnímám
 • můžu číst knížky v tichu, pracovat v tichu, meditovat v tichu
 • můžu vyrazit na koncert, nyní už vždy raději se špunty

Průběh mé léčby tinnitu

Co všechno jsem vyzkoušel a čím jsem si prošel? 

 • ORL, neurologie, fyzio, zubar, mag. resonance, foniatrie, imunologie, 
 • Tebokan, barokomora, antibiotika, homeopatika, akupunktura

Co mi opravdu pomohlo?

 • Existenciální terapie, TRT Terapie, Mindfullness trénink, meditace
 • TRT šumítka na tinnitus , antibiotika na boreliózu

Základem léčby tinnitu se stala TRT terapie a v mém případě i léčba boreliózy. Zcela zásadní ale byla práce s psychikou. V rámci terapie a práce na sobě jsem začal zpracovávat témata, jako: Jak vnímat bolest a životní nesnáze. Jak se vyrovnat s vysokým očekáváním a realitou. Jak a proč eliminovat stres v životě a snížit tak celkový koeficient zátěže. 


Spouštěče tinnitu

Spouštěče tinnitu jsou velmi individuální. Může to být návštěva hlasitého koncertu, stejně tak jako dlouhodobé pracovní přetížení a nedostatek odpočinku. 

V mém případě se jednalo o souběh více faktorů, včetně nevědomého životního stylu, ve kterém jsem jel přes 41 let bez jediného zdravotního problému. Tělo ale najednou řeklo dost. 

Příčiny byly tyto:

 1. Syndrom vyhoření z práce
 2. Chronická borelioza a plicní chlamydie dovezené z cest
 3. Prodělání Covidu a možný post-COVID syndrom

Každá tato příčina může tinnitus způsobovat sama o sobě. Jakmile ale tinnitus udeří, následují šílené stavy nespavosti, úzkosti a celkové psychické vyčerpání, které začarovaný kruh dále prohlubuje.  Životní styl jako živná půda pro tinnitus

Žít život v maximálním nasazení je v dnešní době velmi jednoduché. Jedete v zápřahu, kdy máte přeplněný kalendář prací, ale i kulturou a sportovními aktivitami. Snažíte se život využít na maximum a nepromarnit ani minutu. Nesmíte vynechat jedinou výstavu, koncert a každou volnou chvíli běháte, trénujete nebo lyžujete. Útěkem od světa orientovaného na výkon můžou být i večírky a alkohol, který pomáhá jako ventil k upuštění napětí. 

Tento životní styl pomalu ale jistě vede k celkovému vyčerpání organismu. A totálně vysílený organismus se dřív nebo později projeví - vyhořením, chronickými bolestmi, psychickými problémy nebo celkovým selháním organismu. A právě jedním z projevů vyčerpaného organismu může být tinnitus. 

Tinnitus je individuální zážitek a neexistuje žádný univerzální návod k jeho zvládání. Právě zde přichází na řadu individuální přístup a konzultace, které se na problém dívají z holistického pohledu a nastaví vám zrcadlo.